Космодром Байконур - “Кубок Євразії”
<<< Назад на Головну сторінку
Кілька десятків років тому, в складі студентського будівельногозагону, прямуючи на Далекий Схід та пролітаючи над Казахстаном, я думками опустився на землю і згадав 12 квітня 1961 року, коли десь приблизно з цих місць стартувала в невідомий Космос Людина. І подія ця потрясла весь світ. Це був – Юрій ГАГАРІН, який назавжди запам’ятався усміхненим лейтенантом, ім’я якого було на устах у всіх жителів нашої Планети. Але місцезнаходження точки, звідки Людський Розум дав виклик Космосу, було недоступне простим людям, та й зрештою це простих людей особливо не цікавило, але зате ЦЕ місце мало інтригуючу та загадкову назву – БАЙКОНУР. І ось на початку вже 2003 року, несподіваний для мене телефонний дзвінок : “Вас турбують з Казахстану, з космодрому Байконур, ми проводимо I Міжнародний танцювальний турнір “Євразійський Кубок Зоряний бал’ 2003”, присв’ячений Міжнародному Дню космонавтики і хотіли би запросити Вас в якості судді”. Це було щось неймовірне ! Тим більше розмовляли зі мною чистою українською. Невже мрії юності збуваються ? Але довідавшись з офіційного запрошення про склад суддівської колегії, з якою мені передбачалось працювати, я дав згоду. В Москві, перед вильотом на Байконур, нас вже було четверо: президент ФТС Росії, член виконкому IDSF п. П. Дорохов (гол. суддя турніру), віце-през.ФТСР п. А. Шамшуров (м. Кіров, Росія), суддя із Польщі п.Я.Гольц та автор цих рядків. Кілька годин перельоту і ми в гарячих обіймах президента Асоціації спортивного танцю космодрому Байконур п. В. Пірожнікова (саме того, який мені телефонував і, як пізніше виявилось, земляка з Миколаєва).Мене практично важко здивувати чимось, що стосується організації подібних заходів. Більше непокоїть сьогоднішній рівень організації деяких турнірів в Західній Україні, та й не тільки. Маю на увазі ставлення до глядачів, повага до тренерів, суддів, їх (суддів) “принципи” оцінювання, чесність та щирість у стосунках, якість проведення турнірів і т. п. Але це тема для іншої статті. Але тим самим ні в якому разі, не хочу образити шанованих та знаних колег, частіше з когорти спеціалістів з досвідом та авторитетом, які вміють це робити, бо якраз вони і пробують підтримувати позитивний імідж спортивного танцю в Україні та за її кордонами.
А тому знову переходжу до подій, які можуть служити добрим прикладом для всіх, до подій в Байконурі. “Зоряний Бал’ 2003” - це чудово підготований та проведений I Євразійський Кубок зі спортивних танців. Прекрасні умови для проживання спортсменів, тренерів та суддів (наприклад, спортсменам із Узбекистану, а їх було найбільше -біля 50 пар ! - був зроблений несподіваний подарунок – їх поселили в готель Космонавтів! Чи можна уявити очі танцюристів, які проживали поряд з кімнатами, в яких проводять передстартовий час люди, яким незадовго буде аплодувати вся Земля ? Про виготовлений в Росії, ідеальної якості (не якийсь ламінат) паркет генспонсора турніру фірми “Паркет-Профі” просто неможливо говорити спокійно. Прекрасне світло, звук, художнє оформлення СК “Маяк” вражали своєю вишуканістю, якістю та елегантністю. Судді турніру – поважні та імениті в галузі спортивного танцю професіонали. Крім названих вище прізвищ–це п. Л. Закржевська (през. ФТС Киргизстану), п. Ю. Вершинін (през.ФТС Оренбурзької області, Росія), п. А.Торебек (КСТ “Азія”, Казахстан), п. Д. Шуть (през.ФСТ ЮКО, Казахстан), п. Р. Кан та Н. Мічкова (Байконур), п. В.Морозов (през.ФСТ Омської області, Росія), п. В. Цой (през. ФСТ Узбекистану), п. О. Суфідянова (м. Єкатеринбург), п. О.Коваленко (Москва) та гість турніру – през. ФСТ Казахстану п. В.Айцишкін.
В турнірі взяло участь біля 200 танцювальних пар всіх танцювальних категорій. Всі, хто вперше побував в Байконурі, були приємно вражені високим рівнем виконавців . Особливо рівнем підготовки господарів турніру з ТСК “Космодром” (тренер Рудольф Кан, 10 місяців роботи в клубі). Стабільністю результатів в кат. “Дорослі” відзначились абсолютні чемпіони М. Аксьонов – Н. Єгорова (Казахстан) та бронзові призери М. Якуба – Н. Калашнікова (Казахстан), “срібло” в узбеків в LA, а в ST - в господарів Тімура Ана та Альони Кан. В кат. “Молодь” більшістю суддями були відзначені як перспективні Олександр Іванов та Любов Миронова (3 місце в обох програмах, Байконур). 2 місце в LA – спортсмени з Оренбурга, в ST – киргизи з Бішкеку. Перераховувати результати у всіх інших категоріях немає сенсу. Для читачів “Тутті-Інформ”, який люб’язно надав мені можливість поділитись зі своїми враженнями, це не буде надто цікавим, бо регіон надто віддалений від України. З кращими парами цього азійського регіону, на превеликий жаль, наші спортсмени зустрічаються хіба що на Чемпіонатах світу.
А нашим спортсменам, їх тренерам, іншим фахівцям, особливо молодим, було б там чому повчитись. Не тільки професіоналізму, але й іншим якостям, так їм необхідним, часто моральним. Тому що Байконур – це благословенна земля, це – Планета Добра та Людської Доброзичливості. Можливо, це через специфіку діяльності. Як виразився мер Байконуру п. О. Мезенцев, на очах мешканців цього невеличкого містечка за його космічну історію були і сльози радості від перемог в космосі, а також сльози від горя втрат... А начальник Управління культури та спорту п. Ю. Петровський просто захопив всіх нас своєю безпосередністю, розказуючи та показуючи неймовірні для очей звичайної, далекої від космосу людини речі. Але все ж космос багатьох з нас поріднив та зблизив.
Ці рядки пишуться напередодні чергової віхи в історії космодрому. Коли читачі візьмуть в руки цей часопис – вже буде позаду спільний російсько-американський політ на міжнародну космічну станцію. А перед тим, за давньою традицією, гостей порадують своєю майстерністю танцюристи з ТСК “Космодром”. Політ відбудеться власне з того самого стартового майданчика, на якому мені в числі шістьох спеціалістів спортивного танцю випало щастя побувати (див.фото). Під кінець перебування на гостинному Байконурі працівники Музею історії космонавтики попросили мене залишити запис в книзі гостей. Що я із задоволенням і зробив. Це було привітання від імені всіх танцюристів України.
Богдан МУЖ,
президент Львівської обласної Федерації спортивного танцю,
директор Танцювального Центру “Лідія”,
Заслужений працівник культури України
Всеукраїнський танцювальний журнал
„Тутті-Інформ” 2003 р.
<< Назад до розділу "Статті"
<< Назад до розділу "Статті"